-->

niedziela, 18 listopada 2012

Bielenie drewna

Są różne sposoby na bielenie drewna, warto spróbować kilku, żeby znaleźć najwygodniejszą.
Żeby uzyskać taki efekt, jak na tym chlebaczku, należy wykonać kilka kroków.1. Jeżeli przedmiot jest nowy z surowego drewna, mamy ułatwione zadanie, wystarczy tylko przetrzeć papierem ściernym, żeby wyrównać powierzchnię. Najpierw papier 500, potem 800 dla wygładzenia.
2. Kolejnym krokiem będzie usunięcie drobinek drewna. Należy przetrzeć przedmiot mokrą szmatką i pozostawić do wyschnięcia.
3. Rzeczy z odzysku należy oskrobać z lakieru, grubym papierem ściernym, kolejne warstwy już drobniejszym. Kilka razy dałam się nabrać i położyłam farbę bezpośrednio na stary lakier. Po kilku tygodniach wychodzą żółte plamy. Trzeba się pomęczyć.
4. Nakładamy delikatnie kolor,  jaki ma prześwitywać przez wierzchnią warstwę farby. Czekamy aż wyschnie.
5. W miejscach, gdzie chcemy, żeby farba się złuszczyła, pocieramy świeczką i delikatnie strzepujemy drobinki.
6. Następnie wilgotną gąbeczką do naczyń nabieramy farbę i przecieramy szybkimi ruchami w kierunku równoległym do słojów. Należy pamiętać o tym, żeby farby nie było za dużo.
7. Można powtórzyć nakładanie wierzchniej warstwy, jeżeli kolor ze spodu za bardzo prześwituje.
8. Jeżeli przedmiot będzie miał częsty kontakt z wodą, należy go zabezpieczyć matowym lakierem akrylowym, może być taki do podłóg. Jeśli nie planujemy myć go zbyt intensywnie, lepiej podarować sobie lakierowanie.
Tak pudełeczko wyglądało przed zdobieniem.
napis zrobiłam farbą akrylową z odrobina opóźniacza.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz